Aktualności

Od 2008 roku stado simentalskie w Pępowie ukształtowało się na poziomie ponad 400 krów, z wydajnością (osiągniętą w 2021 roku) 8823 kg mleka o zawartości 4,06% tłuszczu i 3,64% białka. SK Pępowo jest największym ośrodkiem hodowli bydła simentalskiego w kraju, a dla stacji inseminacyjnych dużym partnerem w realizacji programu hodowlanego dla tej rasy. Okazało się też poważnym graczem na wystawach hodowlanych - krowy i jałówki ze Stadniny Koni Pępowo corocznie zdobywają tytuły czampionów oraz superczampionów wystawy w Rudawce Rymanowskiej, a uzyskanie przez Rigę 22 oceny Excellent to uhonorowanie tych sukcesów.

W 2018 roku uruchomiono nowo wybudowaną oborę, wyposażoną w dojarnię karuzelową na 60 stanowisk. Zasiedlono ją krowami rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. W 2020 roku otworzono drugą bliźniaczą oborę i dziś w całym obiekcie nowej fermy utrzymuje się 1200 sztuk krów. Wysoka, stale rosnąca wydajność krów holsztyńsko-fryzyjskich przy zachowaniu optymalnych parametrów rozrodu jest wynikiem zapewnionego dobrostanu . Składają się na niego automatyczne zgarniacze gnojowicy, most zwodzony, który zapobiega brudzeniu stołów paszowych przez przemieszczające się do doju zwierzęta, roboty podgarniające paszę, automatyczna bramka napędzająca krowy w poczekalni do doju a także karuzela wyposażona w system Apollo, który samodzielnie zasklepia strzyki po doju oraz dezynfekuje aparaty udojowe po każdej krowie. Innowacyjny system odzysku ciepła z mleka podgrzewa wodę, która jest dostarczana zwierzętom do poideł. W okresie letnim, systemy schładzania krów skutecznie radzą sobie ze stresem cieplnym zwierząt. Na system ten składają się zamontowane wentylatory (na jednej oborze 6 szt. wentylatorów poziomych oraz na drugiej oborze 48 szt. pionowych) oraz strefa schładzania w poczekalni. Pierwszy w Polsce, Izraelski system schładzania tworzą naprzemiennie zamontowane wentylatory wraz z zraszaczami, które pracują w cyklu 60 s moczenia krów oraz 3 min wentylowania z prędkością wiatru 3,2 m/s. Wszystko sterowane jest falownikami które dobierają intensywność schładzania na podstawie wskaźnika THI (zależność temperatury i wilgotności powietrza) W czasie przebywania krów w poczekalni przed dojem, 6-8 cykli skutecznie schładza krowy na kilka godzin, dzięki czemu chętniej pobierają pasze w czasie największych upałów. Stadnina Koni Pępowo stawia na innowacyjność – w ostatnich dwóch latach została wybudowana nowoczesna linia do śrutowania suchych pasz, został wybudowany utwardzony plac pod 30 rękawów oraz postawiony silos na 20 tys ton kiszonki z kukurydzy- wszystko to poprawia jakość przygotowywania i skarmiania pasz.

Od 2018 roku wydajność krów ze Stadniny Koni Pępowo stale rośnie –sprzedaż dzienna wzrosła z 25000 l do 56000 l mleka, a średnia sprzedaż mleka krów Hf wzrosła z 32 l/szt do nawet 43 l/szt dojną i to jest najlepsza laurka wszystkich powyższych działań mających na celu poprawę dobrostanu zwierząt i jakości pracy pracowników.

Aktualnie, głównym celem kierownictwa oprócz uzyskania pełnej obsady zwierząt rasy PHF jest stałe podnoszenie wartości hodowlanej stada którą wyraża się w indeksie PF. Wykorzystywane są do tego nowoczesne biotechniki rozrodu jak stosowanie nasienia seksowanego, genotypowanie większości jałówek wchodzących do stada oraz wykorzystywanie zabiegu embriotransferu do pozyskiwania zarodków od najlepszych jałówek w stadzie i najlepszych buhajów na świecie. Inwestycje w hodowle zapewniają sprzedaż materiału hodowlanego na najwyższym poziomie- byki do dalszej hodowli, jałówki cielne oraz pierwiastki zarówno rasy simental jak i HF.

Dotychczasowe osiągnięcia produkcyjne i hodowlane zachęcają zarząd Stadniny Koni Pępowo do dalszych inwestycji. W najbliższej przyszłości na fermie w Pępowie pojawi się nowoczesny samojezdny wóz paszowy, który będzie umożliwiał sterowanie żywieniem w czasie rzeczywistym oraz hydrauliczny poskrom do korekcji racic z windą i pilotem sterującym przednią i tylnią bramkę. Rozpoczęto prace zmierzające do wybudowania nowej hali udojowej typu karuzela na 32 stanowiska w starej części fermy dla krów rasy simental, co poprawi dobrostan zwierząt oraz ujednolici zarządzanie i pracę ludzi obsługujących.

Produkcja mleka

produkcja mleka

Od wielu lat oferujemy również najwyższej jakości niezwykle zdrowe i bogate w naturalne minerały i witaminy oraz wysokiej jakości białko - mleko krowie...

Czytaj więcej...

Napisz do nas

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą, chcą skorzystać z naszej oferty lub też chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o naszej Stadninie zachęcamy do kontaktu z nami!

Napisz do nas

Statystyka

Odsłon artykułów:
206237